87200

Kā vieglāk pārciest ķīmijterapiju?
Apskatīt komentārus (0)


29.07.2018


Nepalikt visu dienu gultā. Celties un iet svaigā gaisā. Daudz staigāt. Vispār staigāt (kustēties, peldēt, vingrot un staipīties) tik, cik ir spēks. To ir grūti izdarīt, jo spēka jau nav, bet vajag. Organismam vajag kustību un skābekli. Pa lielam, tas daudz neko nepalīdz dienās pēc ķīmjterapijas, kad viss ir slikti. Bet pastaigas laikā tomēr izmainās ķermeņa stāvoklis, uzlabojas emocionālā pašsajūta – skatu var piesiet kokiem, puķēm, apkārt esošajai ainavai, daba tiešām dziedē, savukārt kustības ietekmē notiek enerģijas apmaiņa. Bet tas prasa gribasspēku un spēku vispār piecelties no gultas un iziet laukā. Mani iedvesmo O draudzene A, kuru katru dienu garā pastaigā izvelk dzīvesbiedrs.

- Vai Tu šodien biji laukā? Vēl ne? Izej gan, ir tik skaista diena! Cik tālu šodien aizgāji? Pie mums jau stārķi pulcējas baros, es sabildēju... Tā viena otru iedvesmojot, mēs cenšamies turēties pretī slimības blakusefektiem. 

 

Ārsti saka, vajag ieēst, kaut negribas, jo visā ķīmijterapijas kursa laikā, man tās ir astoņas reizes, daktere seko līdzi asinsainai un citām analīzēm. Hemoglobīns, leikocīti un aknu rādītāji, bija vieni no noteicošajiem, lai turpinātu ķīmijterapijas kursu.  Guvu pārliecību, ka arī ar atbilstošu pārtiku un atrašanos kustībā svaigā gaisā tos var noturēt normā vai tuvu tai.

Kad pēc piektās vai ceturtās ķīmijterapijas leikocīti noslīdēja zem 3 vienībām (norma 5 vai 6), tos labi  pacēla auzu sēklu (ar visu apvalku, pārtikai nopērkami tirgū) novārījums. Bezgaršīgs tumši brūns dzēriens. Bet labs.  Speķis. Pavisam noteikti nežāvēts. Visparastākais cūkgaļas speķis uz rupjmaizes. Pavisam nedaudz, pāris šķēlītes dienā. Tie bija tikai daži no daudzajiem O meiteņu ieteikumiem, kuri līdzēja man. Bet tas nenozīmē, ka der visiem.

Ķīmijterapija dara savu darbu – iznīdē vēža šūnas, es savējo. Saprotu, ka ir svarīgi palīdzēt orgāniem, kuriem jāizvada mirušās šūnas laukā. Aknas. Ar mārdadža preperātiem, kas atrodami aptiekās, arī diždadža (ir ar nosaukumu расторопша) sēklām (sākumā malu pulverītī) lietoju kopā ar biezpienu vai liku pie salātiem, man izdodas ar aknām sarunāt. Nē, kūpinājumiem un ceptiem ēdieniem. Aknu dēļ. Tām nav nepieciešama papildus slodze.

 

Nedomāju, ka tagad esmu eksperte šajos jautājumos, lai dotu padomus. Katrs pats sev vislabākais dziednieks. Tikai jāmeklē atbildes uz jautājumiem. Viss vajadzīgais ir atrodams grāmatās un arī internetā, ja avots un autors ir uzticams. 

 

Terapijas laikā esmu kļuvusi vērīgāka un ļoti mīļa pret savu ķermeni. Vairāk ieklausos tajā, tāpēc arī esmu diezgan būtiski izmainījusi paradumus ēdiena izvēlē un gatavošanā. Par fiziskajām aktivitātēm. Neesmu ideāla, ne vienmēr viss izdodas kā vajadzētu, uznāk depresīvi periodi, bet pēc tiem atkal atsāku no sākuma - eju garās pastaigās, iespēju robežās peldu, vingroju. Spēka nav daudz, tas jātaupa, tāpēc manas fiziskās aktivitātes ķīmijterapijas laikā ir ļoti, ļoti mērenas. Cenšos neforsēt labajās dienās, lai pietiktu enerģijas sliktajām.  

Tomēr pats svarīgākais un reizē arī visvienkāršākais ir - ķemenim VAJAG kustību. Kustība nozīmē, ka tu vēl esi dzīvs.

 

Turpinājums rīt 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAKalendārs
<< Decembris 2021 >>
POTCPSSv
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031